Не надто вільна: Україна у світовому рейтингу економічної свободи посіла 150 місце з 180

Україна посіла 150 місце у рейтингу країн світу за рівнем економічної свободи і таким чином входить в список країн, визначених як “в основному невільні”.

У рейтингу Heritage Foundation “Індекс економічної свободи” Україна отримала 150 місце і 51,9 балів. Загальний бал Україна підвищила на 3,8 пунктів. Зазначено, що Україна поліпшила позиції по 8 з 12 показників, зокрема, значно покращилася ситуація у сфері інвестування. У той же час зазначено, що Україна займає найнижче місце серед 44 країн в європейському регіоні, а її середній бал нижче середніх світових і регіональних.

Зазначено, що Україна, економіка якої серйозно похитнулася в результаті подій останніх років – анексії Криму і війни на Донбасі, досягла значного прогресу в реформуванні, стала процвітаючою, демократичною та прозорою. Однак, необхідні подальша боротьба з корупцією, розвиток ринків капіталу, приватизація, вдосконалення законодавства.

Автори рейтингу економічної свободи відзначають, що в Україні існують серйозні проблеми щодо корупції в судовій системі – одній з тих, яким громадяни довіряють найменше. “Судді в значній мірі розглядаються як захисники бізнесу та інших потужних джерел впливу. Корупція залишається серйозною проблемою для України, і прогрес йде досить повільно”, – сказано в звіті.

Також серед проблем названа податкова система. “Верхня ставка індивідуального прибуткового податку становить 20%, а верхня ставка корпоративного податку становить 18%. Інші податки включають у себе додану вартість та податки на майно. Загальне податкове навантаження становить 35,5% від загального внутрішнього доходу. За останні три роки державні витрати склали 42,8% від загального обсягу виробництва (ВВП), а бюджетний дефіцит склав в середньому 2,6% ВВП. Державний борг еквівалентний 81,2% ВВП”, – зазначають автори звіту.

Зазначено, крім того, що через політичну нестабільність пробуксовує ділова активність. Відзначена і необхідність реформування трудового законодавства. “В України є добре освічена і кваліфікована робоча сила, але трудовий кодекс застарів і не виконується послідовно. Уряд скоротив субсидії на енергію і припиняє деякі спеціальні податкові пільги для сільського господарства”, – йдеться у звіті.

Всього в рейтингу представлені огляди 180 економік світу і найбільш вільними названі Гонконг, Сінгапур і Нова Зеландія, а найбільш пригніченими – економіки Куби, Венесуели і Північної Кореї.