Суддів непокоять надто стислі строки, відведені для попереднього врегулювання спору

Національна асоціація адвокатів України та Асоціація адміністративних суддів провели в столиці конференцію «Процедура врегулювання спору за участю судді: міжнародний та український досвід».

30 днів на компроміс

15 грудня 2017 року набрали чинності нові процесуальні кодекси. Однією з новацій реформи є впровадження інституту попереднього врегулювання спору за участю судді.

Хоча така процедура нова в Україні, в інших країнах схожі механізми примирення існують давно. Під урегулюванням спору за участю судді мається на увазі вирішення спору за згодою сторін до початку розгляду справи по суті.

Процедура починається з ухвали суду та зупинення провадження у справі, а строк урегулювання не може перевищувати 30 днів. У процесі бере участь один суддя, все відбувається у формі спільних або закритих нарад зі сторонами. Інформація, отримана під час врегулювання спору, конфіденційна. В разі недосягнення домовленостей сторін спір передається на розгляд іншого судді.

Застереження до процедури

Відкриваючи конференцію, віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Наталія Блажівська наголосила на важливості таких заходів і повідомила, що на конференцію завітало понад 100 суддів та адвокатів.

Під час виступів неодноразово лунали думки щодо недосконалості процесуальних кодексів у частині врегулювання спору за участю судді. Зокрема, зазначалося, що 30 днів у деяких випадках може виявитися недостатньо для вирішення питання.

Також висловлювалися застереження, що одна зі сторін може використати процедуру як підставу для відводу судді.